Connect
Mailing List
Subscribe to Heather's mailing list for the latest news, performances, and more...

Available Now
Purchase: iTunes | Google Play
Appearing Live

View all dates

Pictou County well represented on Nova Scotia Music Award nominee list

PICTOU COUNTY, N.S.

Some Pictou County residents and venues have made the list of Nova Scotia Music Award nominees released this week.

The Stanfields have both been nominated for three awards while Alert the Medic has been nominated for rock recording of the year. Both bands have Pictou County connections.

The Commune was nominated for venue of the year and the Merigomish Schoolhouse Community Centre was nominated for community presenter of the year.

Stellarton native Zack Glenen has been nominated for volunteer of the year.

The Nova Scotia Music Awards will be presented on Sunday, November 4 at Nova Scotia Music Week (NSMW) in Truro, Nova Scotia.

All current members of Music Nova Scotia are eligible to vote for this year’s Music and Industry Awards, and can visit the Music Nova Scotia website to do so. Voting is open now and will close on Friday, Sept. 28 at 5 p.m. p.m. ADT. Music Nova Scotia members will receive voting instructions via email. But members aren’t the only ones who are allowed to participate—the public will get the chance to vote for the Entertainer of the Year Award, voting opens Friday, Oct.  5 and closes on Friday, Oct. 19.

The Music Nova Scotia Awards celebration and closing party will take place on Sunday, November 4 at the Holiday Inn Truro, all the winners will be revealed and awards presented, the celebration kicks off at 7 p.m.

Check out the complete list of music and industry award nominees below.

Acadian/Francophone Artist of the Year

Comté de Clare

Mary Beth Carty

Maxim Cormier

P’tit Belliveau

African Nova Scotia Artist of the Year (presented by the Town of Truro Diversity Advisory Committee)

Ced, Marty & Dave

J-Bru

Jay Mayne

Julia Tynes

Reeny Smith

Tachichi

 

Alternative Recording of the Year

Beach Bait – “Beach Bait”

Designosaur – “Seattle of the North”

June Body – “Life from Underneath”

No, It’s Fine. – “No, It’s Fine.”

Pat LePoidevin – “Captain Myles & The SPR”

POSTDATA – “Let’s Be Wilderness”

 

Americana/Bluegrass Recording of the Year

David Myles – “Real Love”

John Gracie – “Hollow Street”

Mama’s Broke – “Count The Wicked”

Museum Pieces – “Plain Sight”

 

Blues Recording of the Year (presented by the Belly Up BBQ & Grill)

Dan Doiron – “Livin’ Centre Stage”

Elise Besler – “Truth”

Myles Goodwyn – “Myles Goodwyn & Friends of the Blues”

Shirley Jackson & Her Good Rockin’ Daddys – “Things Keep Lookin’ Up”

Wayne Nicholson and The Eastenders – “Diggin The Dirt”

 

Children’s Artist of the Year (presented by McDonald’s)

Ashley Moffat

Matt The Music Man

Razzmatazz for Kids

 

Classical Recording of the Year

Con Spirito Duo – “Introducing the Con Spirito Duo”

India Yeshe Gailey – “Lucid”

Jeff Reilly – “To Dream of Silence”

 

Country Artist of the Year (presented by the Best Western Glengarry Plus Hotel)

Cameron Nickerson – “Detours”

Lisa Richard – “Tangled Up (EP)”

Ryan Cook – “Having A Great Time”

Witchitaw – “The Ride”

 

Electronic Artist of the Year (presented by Ticketpro)

PINEO & LOEB

PLAYSW/MUSIC

Smaller Hearts

Sparkee

 

Folk Recording of the Year (presented by The Old Triangle)

Ben Caplan – “Old Stock”

Caribou Run – “Old Peninsula”

Doug Hawco – “Life On The Water”

Dusty Keleher – “The Way To Grace b/w The Road To Conamara: Songs and Stories in the Old Style”

Ian Sherwood – “Bring The Light”

McGinty – “Till We Meet Again”

 

Hip Hop Recording of the Year (presented by the Cobequid Dance Academy)

ChanHays – “Here”

J-Bru – “The King’s Home”

Jay Mayne – “Call It What You Want”

Kayo – “Winter In St. Lucia”

Quake Matthews – “Celebrate The Struggle”

SHiFT FROM THA 902 – “SHiFT FROM THA 902”

 

Jazz Recording of the Year

The Blue Lane – “Blue Land (Solar/Lunar)’

Jerry Granelli – “Dance Hall”

New Hermitage – “One”

Paul Tynan & Aaron Lington – “Bicoastal Collective: Chapter 5”

Tin Pan Darlings – “Inside a Melody”

Loud Recording of the Year

The Bloody Hell – “The Bloody Hell”

Doom Machine – “Let There Be Doom/ Vol. 4.5”

Dumpster Mummy – “Dumpster Mummy 2”

Kilmore – “Call of the Void”

Spirit of the Wildfire – “Paradisolation”

Pop Recording of the Year (presented by Open Hearth Park)

Christina Martin – “Impossible to Hold”

Gabrielle Papillon – “Keep The Fire”

Hillsburn – “The Wilder Beyond”

Rock Recording of the Year (presented by Aggregate Equipment)

Alert The Medic – “Let Them Have Their Fun”

The Brood – “Transistor”

Jessie Brown – “Keeping Appearances”

Matt Steele & The Corvette Sunset – “Half Girl Half Ghost”

Mo Kenney – “The Details”

The Stanfields – “Limboland”

Traditional/Roots Recording of the Year (presented by Warner Music Canada)

Celtic Rant – “Ornaments”

Dara Smith-MacDonald & Adam Young – “The Lake Sessions”

Gillian Head – “Tidal”

Jeremy Finney – “Tip The Bottle”

Maxim Cormier – “Maxim & Gervais Cormier: Cape Breton Guitar”

Miller | MacDonald | Cormier – “Miller | MacDonald | Cormier”

 

DJ of the Year

DJ Douvet

DJ Fadzwa

DJ HOTCUE

DJ IV

PLAYSW/MUSIC

Sparkee

Digital Artist of the Year

Hillsburn

Makayla Lynn

PINEO & LOEB

Port Cities

Quake Matthews

The Town Heroes

Entertainer of the Year

David Myles

Hillsburn

Makayla Lynn

Mo Kenney

Reeny Smith

  1. Thomason

 

Group Recording of the Year (presented by Subway)

Beach Bait – “Beach Bait”

Hillsburn – “The Wilder Beyond”

Kilmore – “Call of the Void”

Matt Steele & The Corvette Sunset – “Half Girl Half Ghost”

No, It’s Fine. – “No, It’s Fine.”

The Stanfields – “Limboland”

Indigenous Artist of the Year

Alan Syliboy & The Thundermakers

Cal Johnson

Devon Paul

Kalolin Johnson

K.U.$.H

SHiFT FROM THA 902

 Music Video of the Year (presented by Vintage Mouldings)

Christina Martin – “Always Reminding” (Directed by Ryan Thompson)

Heather Rankin – “Titanically” (Directed by Thom Fitzgerald)

Jessie Brown – “Undertow” (Directed by Gavin MacLean)

Matt Steele & The Corvette Sunset – “Handshake Deal” (Directed by Jeff Miller)

Nicole Ariana – “Act I: Infatuation” (Slowly) (Directed by Nicole Ariana, Edited by Jeff Miller)

Reeny Smith – “Good Girl Swag” (Directed by Loggo Lionel)

 

Musician of the Year (presented by Koltech)

Damien Moynihan

J.R. Smith

Kyle Cunjak

Leith Fleming Smith

Mike T. Kerr

Tori Cameron

New Artist Recording of the Year (presented by O’Healthy Market)

Beach Bait – “Beach Bait”

Designosaur – “Seattle of the North”

K.U.$.H – “Smoke Signals”

Kilmore – “Call of the Void”

Know Issue – “All Humans Welcome”

No, It’s Fine. – “No It’s Fine.”

Recording of the Year

David Myles – “Real Love”

Gabrielle Papillon – “Keep The Fire”

Hillsburn – “The Wilder Beyond”

Jessie Brown – “Keeping Appearances”

Matt Steele & The Corvette Sunset – “Half Girl Half Ghost”

Mo Kenney – “The Details”

SOCAN Songwriter of the Year

Gabrielle Papillon- “When the Heart Attacks” (Gabrielle Papillon)

Hillsburn – “Time of Life” (Paul Aarntzen)

Kayo – “Reckless” (Filbert Salton)

Pat LePoidevin – “Rifle” (Pat LePoidevin)

Reeny Smith – “Good Girl Swag” (Reeny Smith)

The Stanfields – “Afraid of the World” (Jon Landry, Calen Kinney, Dillan Tate, Mark Murphy, Jason MacIsaac)

Solo Recording of the Year

Ben Caplan – “Old Stock”

Christina Martin – “Impossible to Hold”

David Myles – “Real Love”

Gabrielle Papillon – “Keep the Fire”

Mo Kenney – “The Details”

Quake Matthews – “Celebrate The Struggle”

The 2018 Music Nova Scotia Industry Awards nominees are:

Booking Agent of the Year (presented by CBDC NOBL)

Bruce Morel

Jason MacIsaac

Stephanie Purcell

Wayne O’Connor

 

Community Presenter of the Year (presented by MacQuarrie’s Pharmasave)

Cecilia Concerts

Deep Roots Music Cooperative

Lunenburg Folk Harbour Society

Merigomish Schoolhouse Community Centre

Strathspey Performing Arts Centre

Town of Port Hawkesbury

Company of the Year

Forward Music Group

Jones & Co.

Pigeon Row

Sonic Entertainment

Sound of Pop

The Syrup Factory

Corporate Sponsor of the Year (Presented by Hampton Inn)

Casino Nova Scotia

Jules Chamberlain at Red Door Realty

Molson Coors Canada

NuStar

TD Bank

Educator of the Year (presented by Dalhousie Agricultural College)

Craig Mercer

Elise Besler

Jody Lyne

Maxim Cormier

Shannon Quinn

Tracey MacNeil

Event of the Year (presented by Events Truro Colchester)

Halifax Jazz Festival

Halifax Pop Explosion

Halifax Urban Folk Festival

In The Dead of Winter Festival

Nova Scotia Mass Choir Presents – Rev. Dr. Martin Luther King Jr. Tribute Concert – The Dream

Continues

United Not Isolated Festival

Industry Professional of the Year (presented by The Tweed Suit – Traditional Barbering)

Andree Gracie

Caroline Murphy

Dana Beeler

Erin McGuire

Owen Lee

Stephanie Purcell

Live Technician of the Year

Alex Ford

Blaine Fraser

Lucas Reeves

Ryan Smith

Trevor DeSouza

Wayne O’Connor

Manager of the Year

Alyssa Gallant

Bruce Morel

Kyle Cunjak

Melanie Stone

Nigel Jenkins

Media Professional of the Year

Ana Almeida

Bill Roach

Hillary Windsor

Paul Brothers

Stephen Cooke

Tara Thorne

Producer of the Year

Alex Meade

Daniel Ledwell

Jon Landry

Jordan Metro

Myles Goodwyn

Scott Ferguson

Production Company of the Year

Bernie’s Audio

FMAV

groundSOUND

Tour Tech East

Promoter of the Year

Jeff Pineau

Mike Campbell

Sonic Concerts

3Run

Publicist of the Year

Sarah Atkinson

Spincount

Trevor Murphy

Wendy Phillips

Radio Program of the Year

East Coast After Dark – 97.5, CIOE

East Coast Countdown – Syndicated

East Coast Music Hour, 90.5, CBC

East Coast Rising – 101.5, The Hawk

Route 104 – 104.3, Q104

Sunday Tradition- 94.1, East Coast FM

Radio Station of the Year (Presented by Theriault Financial)

CFRQ-FM, 104.3, Q104

CIGO-FM, 101.5, The Hawk

CKBW-FM, 98.1, CKBW Radio

CKDU-FM, 88.1, CKDU

CKOA-FM, 89.7, The Coast

CKTO-FM, 100.9 FM, Big Dog Truro

Recording Studio of the Year

Codapop Studios

Echo Lake Studio

Lakewind Sound Studios

New Scotland Yard

The Sonic Temple

Studio Engineer of the Year

Daniel Ledwell

Darren van Niekerk

Jason Jenkyns

Michael “Sheppy” Shepherd

Scott Ferguson

Thomas Stajcer

Venue of the Year (presented by Ticketpro)

Highland Arts Theatre

Port Hawkesbury Civic Centre

The Carleton

The Commune

The Seahorse

The Union St.

Visual Artist of the Year

Glen Leck

James Bennett

kt Lamond

Megan Green

Sara Russell

Scott Blackburn

Volunteer of the Year (presented by Subway)

Christine Latter-Stratton

Eirinn Fraser

Liz Gigi Sdraulig

Miriam MacDonald

Tim Thibault

Zack Glenen